Zakończenie


Jeśli dotarłeś/aś do tego miejsca, jestem z Ciebie niesamowicie dumny! Wykonałeś/aś kawał ogromnej roboty! I mimo że ja również wykonałem kawał ogromnej roboty, to nie jestem w stanie wyobrazić, co teraz czujesz, ponieważ swoje początki z kodowaniem miałem 3 lata temu.

Dlatego zazdroszczę Ci - chciałbym zacząć naukę jeszcze raz, mądrzej, lepiej, szybciej, czyli dokładnie w taki sposób, w jaki zaprojektowałem i napisałem niniejszy kurs (mam na myśli kurs, na który składają się wszystkie dotychczasowe kursy na tej stronie).

Chociaż dzięki temu, że od dwóch miesięcy pracowałem nad niniejszym kursem, mogłem się poczuć trochę jak nowicjusz z kilku powodów:

  1. Po pierwsze, musiałem sobie wyobrazić, z jednej strony, że nic nie wiem nt. programowania webowego, z drugiej zaś strony, musiałem zebrać się z myślami i przeanalizować swoją 3-letnią przygodę z programowaniem, by wyłuskać najistotniejsze podstawy, które są niezbędne na samym początku w określonej kolejności.
  2. Po drugie, może to zabrzmieć dziwnie, ale... sam się nauczyłem wielu rzeczy pisząc ten kurs. Od dawna nie piszę kodu w czystym JavaScripcie (Vanilla JavaScript) i HTMLu (ogólnie obecnie żaden doświadczony programista tego nie robi), tylko używam JavaScriptowych frameworków, tj. React, Next.js, Svelte i SvelteKit, a ostatnio nawet Vue. Dzięki frameworkom można tworzyć niesamowite i bardzo złożone rzeczy o wiele szybciej, wydajniej i bardziej czytelnie. Niemniej jednak, najpierw trzeba poznać i zrozumieć podstawy, które, jak widzisz, doprowadziły nas do stworzenia prawdziwej, interaktywnej aplikacji. Dlatego sam musiałem odświeżyć wybrane podstawy JavaScriptu i... niejednokrotnie byłem zaskoczony!
  3. Po raz pierwszy korzystałem z Chrome snippets i jestem mega zadowolony z tego sposobu na testowanie i reużywanie kodu JavaScript w przeglądarce.

Jeśli wydaje Ci się, że podstawy HTMLa i JavaScriptu masz już za sobą, cóż, muszę Cię trochę rozczarować... To jest dopiero część podstaw, aczkolwiek im dalej, tym będzie już łatwiej.

Dlatego teraz muszę zrobić sobie świąteczną przerwę od tworzenia treści, oficjalnie opublikować kurs i... czekać na feedback z Waszej strony.

Jeśli uważasz, że ten kurs (w sumie 3 kursy) był dla Ciebie przydatny, podobało Ci się, w jaki sposób dzielę się wiedzą, to bardzo chętnie będę to kontynuował - nic nie motywuje nauczyciela/ mentora bardziej, niż chłonni wiedzy uczniowe!

Dlatego proszę Cię o to, byś dał/a mi znać, czy chcesz... więcej! Plan mam na kilka kursów do przodu, więc teraz kolej na Twój krok:

  • polub i obserwuj stronę Kodujemy w biurze na Facebooku, no i oczywiście udostępnij tę stronę i jej profil, by inni także mogli skorzystać z tej samej wiedzy i spróbować swoich sił w kodowaniu,
  • możesz też obserwować i polecić ten projekt na LinkedIn (nie wiem, który z tych portali bardziej się sprawdzi).

Możesz też odezwać się do mnie bezpośrednio na Facebooku lub LinkedInie!

Niech JavaScript będzie z Tobą!

Vadim