Czym się różni kod aplikacji w wersji 1.0 (Moduł 2.) od 0 (Moduł 1.) oraz co dalej?


Zwróć uwagę na to, czym powyższy kod z pliku różni się od kodu, którego używaliśmy w wersji 0. De facto robi on to samo, ale:

  • wcześniejszy imperatywny kod ("gołe" polecenia JavaScript) wraz z komentarzami został przekształcony w samoopisujące się funkcje, których nazwy wskazują na to, co robią,
  • nie musimy już wszędzie ręcznie wywoływać console.log(), by wyświetlić zadania, ani za każdym razem zastanawiać się, jakie argumenty przekazać do metody splice(), by usunąć zadanie,
  • kod jest nie tylko bardziej zrozumiały, ale także bardziej czytelny, przejrzysty oraz pogrupowany i zformatowany,
  • teraz możemy zarządzać naszymi zadaniami za pomocą zrozumiałych komend, których możemy nauczyć naszych współpracowników, ponieważ są napisane w "ludzkim języku" - nie muszą oni rozumieć kodu, który kryje się za tymi poleceniami,
  • no i kod został zapisany w pliku w przeglądarce, w związku z tym nie zniknie, jak kod pisany bezpośrednio w konsoli; poza tym, łatwiej jest go modyfikować oraz tworzyć kolejne wersje programu w nowych plikach (co też właśnie zrobimy 😏).

Gratuluję jeszcze raz!

Ale...

Na razie nasze zadania (nie kod!) są przechowywane w przeglądarce tylko dopóki nie zresetujemy tej strony lub nie zmienimy czegoś w pliku todo-app, a potem nie zapiszemy tego pliku (Ctrl+S) i nie uruchomimy go w konsoli. Dzieje się tak dlatego, że po odświeżeniu strony lub po ponownym uruchomieniu pliku, plik zgodnie z zawartymi poleceniami czyści konsolę (console.clear()), a potem przypisuje do zmiennej tasks pustą tablicę.

Jest to w pewnym sensie dobre, ponieważ jutro nie przytłoczy Cię w pracy nadmiar zapisanych (i niezrealizowanych) zadań! Aczkolwiek fajnie by było, gdyby nasze zadania pozostawały zapisane tak długo, jak chcemy. Żebyśmy mogli nagle zamknąć przeglądarkę lub tę stronę (żeby przełożony nie zobaczył), a potem otworzyć ją znowu i mieć dostęp do naszych ważnych zadań!

Więc możemy to zrobić i zrobimy w kolejnej części tutoriala. Będzie to wiedza bardziej zaawansowana od tego, co zrobiliśmy dotychczas (wykorzystamy wbudowaną funkcjonalność przeglądarki localStorage), dlatego też stworzymy kolejny plik, w którym będziemy modyfikować naszą aplikację, dzięki czemu... będziemy mieli 2 aplikacje (2 pliki z różnymi aplikacjami - nie wliczając kodu wersji 0)!

Do dzieła!